A U S Z T R I A

Ausztria Térképe
Ausztria Térképe

Ausztria általános adatok:


Belépés ideje: 1995. január 1.

Határos: Németországgal, Csehországgal, Szlovákiával, Magyarországgal, Szlovéniával, Olaszországgal, Svájccal és Liechtensteinnel.

Politikai rendszer: Szövetségi köztársaság

Főváros: Bécs

Terület: 83 870 km²

Népesség: 8 356 707 (2009)

Népsűrűség: 97 fő/ km²

Népesség összetétel:
0-14 év: 14,8%
15-64 év: 67,5%
65 év felett: 17,7% (2008)

Népességnövekedés: 0,064% (2008)

Születéskor várható élettartam: Teljes lakosság: 79,5 év (nők: 82,56 év férfiak: 76,6 év )

Éghajlat: Kontinentális, lakott területeken júliusban akár 32 Celsius fok, január-februárban akár -15 Celsius fok.

Idő: Greenwichi középidő (GMT) +1 óra, nyáron GMT+2 óra

Nyelv: Német (hivatalos) 88,6%, török 2,3%, szerb 2,2%, horvát (Burgenlandban hivatalos) 1,6%, egyéb (beleértve a Karintiában hivatalos szlovént és a Burgenlandban hivatalos magyart) 5,3%. (2001-es népszámlálási adatok)

Fizetőeszköz: Euró, az osztrák schillinget váltotta fel 2002. január 1-jén. 1 euró=13,7603 osztrák schilling.

Vallás: A legelterjedtebb vallás a római katolikus (kb. 73,6%), amelyet a protestáns követ (kb. 4,7%). Az iszlám híveinek aránya: 4,2%; egyéb: 3,5%. A lakosság 12%-a felekezet nélküli. (2001-es népszámlálási adatok).

Fő régiók: Ausztriát 9 szövetségi tartomány (Bundesland) alkotja: Burgenland, Karintia, Alsó-Ausztria, Felső-Ausztria, Salzburg, Stájerország, Tirol, Vorarlberg, Bécs.

Az osztrákok csaknem 30 %-a az öt legnagyobb városban - Bécsben, Grazban, Linzben, Salzburgban és Innsbruckban - él. A lakosság egyötöde - 1,6 millió - Bécsben lakik. A legfontosabb ipari régiók a bécsi medence és környéke, felső Ausztria, a Salzburg és Graz körül elterülő területek, a Mürz völgye Stájerországban, az Inn völgye Tirolban és a Rajna völgye Vorarlbergben. Az országot nyugat-keleti irányban átszelő Alpok miatt a földnyilvántartásba vett területek kevesebb mint 40%-a alkalmas a letelepedésre.

Gazdaság: Ausztria fejlett piacgazdaság magas életszínvonallal. A gazdaságot, mely erősen kötődik az EU gazdaságaihoz, különösen Németországéhoz, nagy szolgáltatási-, szilárd ipari-, és kicsi de nagyon fejlett agrárszektor jellemzi. A globális gazdasági válság hatására az ország gazdasága recessziót él át, az ország legnagyobb bankjainak némelyike állami segítséget vett igénybe.

Természeti kincsek: olaj, szén, lignit, fa, vasérc, réz, cink, antimon, magnezit, volfrám, grafit, só, vízenergia

Tartományok és fővárosai

Burgenland (Őrvidék)

A 3 965,46 km. területű Burgenland Ausztria Magyarországgal határos tartománya. Székhelye Eisenstadt (Kismarton). A tartomány 7 kerületből és 2 városból (Eisenstadt és Rust) áll. Lakosainak túlnyomó többsége német. A tartomány régebben a Magyar Királyság részét képezte. A török támadások ellenére elég sok templom, vár, kastély és erőd megmaradt. A tartomány kulturális központja Eisenstadt. Joseph Haydn is sokat dolgozott itt. Burgenland turizmus szempontjából nem a legkiemelkedőbb tartománya Ausztriának, viszont jelentősek a kerékpártúrák ezen a vidéken.

Eisenstadt (Kismarton): Soprontól 12 km-re a Vulka völgyében található. Egykor a vaskereskedelem központja volt. Eisenstadtban érdemes meglátogatni az Esterházy-kastélyt, a Haydn Múzeumot, a ferences templomot és kolostort és a dómot.

A tartomány fontosabb látnivalói: Fertő/Neusiedlersee kultúrtáj, Eisenstadtban (Kismarton) Esterházy-kastély és a Haydn Múzeum, Forchtenstein (Fraknó) és Güssing (Németújvár) várkastélya, Landsee (Lánzsér) várromja, Mariasdorf (Máriafalva) gótikus temploma


Kärnten/Karintia

A hegyvidékeiről és tavairól nevezetes Karintia Ausztria legdélebben fekvő tartománya. Területe 9 535, 97 km km., fővárosa Klagenfurt. Lakosainak többsége német anyanyelvű. A Wörthi-tó, mely nyáron igen sok turistát vonz, Klagenfurttól nyugatra található. A Wörthi-tón kívül kedveltek a következő nagy tavak is: a Millstätter See, az Ossiacher See és a Weißensee. A tavakon kívül nyáron a hegyek valamint az alpesi tájak is igen népszerűek a turisták körében. Télen a legnépszerűbb síközpontok Bad Kelinkirchheim, Nassfeld, Innerkrems és Gerlitzen.

Klagenfurt: A Wörthi-tó keleti végén található. Nyáron általában nagy a meleg, télen pedig a hideg. Az évek során a város már többször leégett. Emiatt sokszor újjáépítették, így ma egy modern város tárul elénk. A város jelképe egy sárkány (Lindwurm). A város legfőbb nevezetességei a Minimundus, a Lindwurm szökőkút, a Hochosterwitz-kastély és a barokk katedrális.

A tartomány fontosabb látnivalói: Klagenfurt és Villach, Szent Pál apátság Lavanttalban, a Wörthi-tó, Ossiachi-tó, Faaker -tó és a Millstätti-tó, a következő síközpontok: Nassfeld/Hermagor, Gerlitzen, Bad Kleinkirchheim és Heiligenblut, a Gurk katedrális, Hochosterwitz-kastély, a Großglockner Ausztria legmagasabb hegye és a Nockberge területe.


Niederösterreich/Alsó-Ausztria:

A tartomány, melynek székhelye Sankt Pölten, Ausztria északkeleti részén található. A tartományok közül a legnagyobb területtel rendelkezik: 19 177,78 km.. A tartomány a következő 4 részből áll: a Dunától északra az Erdőnegyed és a Bornegyed, a Dunától délre pedig az Iparnegyed és a Mustnegyed található. A turisták leginkább a Mustnegyedet, valamint a nagyobb kulturális központokat látogatják, de a falusi turizmus is fellendülőben van. Telente a síközpontok vonzzák a turistákat ebbe a térségbe. Alsó-Ausztria fő vonzereje a rengeteg kolostor, kastély, múzeum, kiállítás, szabadtéri színpad, rendezvény valamint fesztivál.

Szt. Pölten: A város a tartomány délnyugati részén, a Mustnegyedben található. Az utóbbi két évtized során Sankt Pölten Alsó-Austria kulturális központjává fejlődött. Amit érdemes megnézni a városban, az a Városháza, a dóm, a ferences templom, a Pottenbrunn-kastély, a Wasserburg-kastély, az Ochsenburg-kastély, a Városi Múzeum és az Érseki udvar.

A tartomány fontosabb látnivalói: Kolostorok (Melk, Dürnstein, Seitenstetten, Göttweig, Klosterneuburg, Zwettl), kastélyok folyamatos kiállításokkal (Schallaburg, Schloss Grafenegg, Schloss Thürnthal, Schloss Wilfersdorf, Schloss Hof), az Alsó-Ausztriai Tartományi Múzeum, a római kori ásatások Caruntumban, az Őstörténeti Múzeum, szabadtéri színpadok Berndorfban, Stockerauban, Langenloisban és Rosenburgban


Oberösterreich/Felső-Ausztria

Felső-Ausztria Ausztria északi részén, a Duna-völgyben található. Területe 11.981,92 km., fővárosa Linz. A titokzatos erdők, tiszta tavak, patakok, zöld mezők, gyógyvizek és hegyek tartománya. Felső-Ausztriában található a Kalkalpen Nemzeti Park és a Rechbergi Nemzeti Park. A vidék kedvez a kalandsportokat, gyalogos- valamint kerékpártúrákat kedvelő turistáknak. A tartomány büszkélkedhet Ausztria legnagyobb és legtisztább tavával, a 170 m mély Atterseevel. Érdemes meglátogatni Hallstattott, melynek közelében található a nemrégiben feltárt ókori temetkezési hely, valamint az Aistersheim vízikastélyt, a Greinburgi várat és a Kremsmünsteri kolostort is.

Linz: Ausztria 3. legnagyobb városa. A várost a Duna szeli ketté. A város 2009-ben Európa kulturális fővárosa. Linz rengeteg látnivalóval várja az érdeklődőket. Ilyenek például a Fő tér, a Régi dóm, a Felső-Ausztriai Tartományi Múzeum, a Várkastély, a Püspöki palota és a Botanikuskert.

A tartomány fontosabb látnivalói: Linz, Hallstatt, a salzkammerguti tavak, Kalkalpen Nemzeti Park, a Rechbergi Nemzeti Park, Felső-Ausztriai Tartományi Múzeum, Ars Electronica Center, a gahbergi csillagvizsgáló, a dachsteini barlangok


Salzburg

Salzburg Ausztria egyik legkisebb tartománya, területe 7154,23 km., fővárosa Salzburg. Az Alpok északi részén található. A terület számos programlehetőséget kínál az idelátogató turistáknak. Ebben a tartományban található például az Eisriesenwelt, Európa legnagyobb jégbarlangja, a Krimmli-vízesés és számos sóbánya. Ausztria két világhírű gyógyfürdője, Bad Gasteinban és Bad Hofgasteinban várja a kikapcsolódni vágyókat. Télen rengeteg síparadicsom közül válogathatnak az érdeklődők: Sportwelt Amadé (St. Johann im Pongau, Flachau, Zauchensee, Wagrain), Hochkönig Winterreich (Dienten ma Hochkönig, Maria Alm), Europasportregion (Kaprun, Zell am See), Saalbach Hinterglemm, Obertauern
Gasteinertal (Bad Gastein, Bad Hofgastein, Dorfgastein), Wildkogel Arena (Neukirchen am Großvenediger), Werfenweng és Lofer.

Salzburg: A várost Mozartstadtnak (Mozart városnak) is nevezik. A híres zeneszerző ebben a városban született és élete felét itt is élte le. Salzburg Ausztria egyik legöregebb városa, mely igen jelentős kulturális múlttal rendelkezik. A városban található például a világ legöregebb fasora a Hellbrunner Allee és Közép-Európa legnagyobb erődje a Festung Hohensalzburg. A városban összesen 39 védett tájegység található ( pl. Kapuzinerberg, Salzachsee, Saalachspitz, Mönschberg, Reinberg) és egyetlen természetvédelmi terület, a Hammerauer Moor. A városban érdemes meglátogatni az Óvárost, a Hellbrunni-kastélyt, a Hellbrunni fasort, a Mozart emlékművet, a Városházteret, a Mirabell-kastélyt gyönyörű kertjével, a Salzburgi dómot, a Ferences templomot.

A tartomány fontosabb látnivalói: Eisriesenwelt, a Krimmli-vízesés, Bad Gastein és Bad Hofgastein gyógyfürdői, a síparadicsomok, Salzkammergut, Grossglockner Hochalpenstrasse, Liechtensteinklamm, Salzburg, Kapuzinerberg, a tavak: Wallersee, Zellersee, Mattsee, Wolfgangsee, Mirabell-kastély és kert, Hellbrunni-kastély és fasor, Mozart emlékmű


Steiermark/Stájerország

Stájerország Ausztria dél-keleti részén található, székhelye Graz. 16,388 km.-es területével a második legnagyobb osztrák tartomány. Részei: Felső-Stájerország, Nyugat-Stájerország és Kelet-Stájerország. A tartománynak három jelentős folyója van, ezek az Enns, a Mura és a Rába. Ez a terület igen gazdag erdőkben, ezért ez a tartomány Ausztria fakitermelő központja. A vadászok valamint a turisták kedvelt célpontja. Érdemes meglátogatni a Schloss Herbstein Állat- és Natúrparkot Stubenberg am See-ben. Ebben az állatkertben található Európa legnagyobb gepárdállománya. A tartomány leghíresebb kastélya a Schloss Eggenberg Grazban. Stájerország egyik jelentős turistacsalogatója a Riegersburg, melynek története egészen a 11. századig nyúlik vissza.

Graz: Négy egyetemével Ausztria egyik legfontosabb egyetemvárosa. A várost a Mura-folyó szeli ketté, három oldalról pedig hegyek veszik körbe. 2003-ban Európa kulturális fővárosa volt, Óvárosa pedig az UNESCO Világörökség része. Graz látnivalóinak túlnyomó többsége az Óvárosban található. Ilyenek például a Schlossberg, a Városháza, a Városliget és a közelében található Grazi Operaház, a Botanikus kert és a ferences templom. Kifelé haladva a városközpontból érdemes ellátogatni az Eggenberg-kastélyhoz, melyet gyönyörű park vesz körül. A város évente több fesztiválnak és rendezvények ad otthont. Ilyenek például a Tavaszi Fesztivál, a Jazz-Sommer Graz, a Styriarte, stb.

A tartomány fontosabb látnivalói: Schloss Herbstein Állat- és Natúrpark, a Riegersburg, az Obenkapfenbergp Vár, a grazi Schlossberg, a Dachstein-hegy, az Osztrák Skanzen Stübingben, a grazi Mariatrost Bazilika, II. Ferdinánd császár mauzóleuma, a Művészetek Háza, a göstingi várrom, a grazi dóm, a Grazi Városi Múzeum


Tirol

Tirol Ausztria nyugati részén található. Fővárosa Innsbruck. Tirol 4 része közül Ausztriában található Észak- és Kelet-Tirol. Ebben a tartományban található Ausztria egyik legmagasabb hegye a Grossglockner. A terület 40%-a erdő. A tartományban találhatók Ausztria legjobb sípályái. Híres síparadicsomok pl. Kitzbühel, Wilder Kaiser, Ischgl és Szt. Anton. Síelésen kívül kerékpár- valamint gyolgtúrákat szervezhetünk a hegyekben. A tartomány kedvez a vizisportokat kedvelőknek is. Tirolt sokan kulturális rendezvényei miatt látogatják. Ilyen például Régi Zene hetei, táncszínházak és aTiroli Ünnepi Játékok.

Innsbruck: Ausztria ötödik legnagyobb városa. 1964-ben és 1976-ban itt rendezték mag a téli olimpiai játékokat. Innsbruck vonzza a turistákat télen és nyáron egyaránt. Városközpontjában érdemes meglátogatni a Hofburgot, az Ambras kastélyt, az Ottoburgot és a Wilten bazilikát. A 2000m magas Seegrube-hoz mindenképp érdemes kirándulást szervezni, mert fentről télen és nyáron egyaránt gyönyörű panoráma tárul elénk.

A tartomány fontosabb látnivalói: Grossglockner, Seegrube, Hofburgot, az Ambras kastélyt, az Ottoburg, a Wilten bazilika, a Rafoldi park, a Tiroli Tartományi Múzeum, a Mária Terézia utca


Vorarlberg

Vorarlberg Ausztria legnyugatibb és második legkisebb tartománya. Nyugaton Svájccal és Liechtensteinnel, északon pedig Németországgal határos. Fővárosa Bregenz, legnagyobb városa pedig Dornbirn, a textilipar központja. A városban érdemes meglátogatni a Voralrbergi Tartományi Múzeumot és a Rolls Royce Múzeumot. A tartomány az Arlberg és a Bodeni-tó között található. Legmagasabb hegye a 3.312 m magas Piz Buin. A Rajna deltája természetvédelmi terület számos madárfaj kedvelt pihenő- illetve költőhelye. A tartomány rendkívül sok kikapcsolódási lehetőséget kínál. Kb. 300 km-es kerékpárút-hálózattal rendelkezik. Nyaranta a Constance-tónál rendezik meg a Bregenzi Ünnepi Játékokat. Nem messze Bregenztől található a Pfänder-hegy, ahova felvonóval alig 10 perc alatt feljuthatunk. Az itt található vadasparkban érdemes egy kellemes sétát tenni, miközben akár ragadozó-madár bemutatón is részt vehetünk.

Bregenz: A várost egy fennsíkon hozták létre 2000 éve. Egykor rómaiak éltek itt. Két részből áll: a Felsővárosból és az Alsóvárosból. A felsőváros a régebbi, ahol még a mai napig áll a 16. századból megmaradt városfal. A városrész fő látnivalója a Szt. Martin torony. Az Alsóvárosban található a Városháza, melyet 1686-ban építettek. Számos színházával és galériájával a város a régió kulturális központja is egyben.

A tartomány fontosabb látnivalói: Bodeni-tó, Constance-tó, Piz Buin-hegy, Pfänder-hegy és vadasparkja, Dornbirn, Rolls Royce Múzeum, Vorarlbergi Tartományi Múzeum, Bregenzi Ünnepi Játékok, a bregenzi Szt. Martin torony, a Városháza, a városi Szt. Gallus plébániatemplom


Wien/Bécs

Ausztria legkisebb tartománya és egyben fővárosa, nemzetközi kongresszusi- és vásárváros. Az ország politikai és kulturális központja. A város a Bécsi-medencében található, a Duna szeli ketté. Bécsnek 23 kerülete van, melyek közül az 1. kerület nagy része maga az Óváros. Történelmi és művészeti értékeinek köszönhetően kedvelt turistacélpont. Sokan decemberben érkeznek a városba, mert ebben a hónapban rendezik meg az Adventi vásárokat, a bálokat. A legtöbb látnivaló azonban egész évben megtekinthető. A város jelképe a 97 m magas Szt. István székesegyház (Stephansdom). A kb. 4 km hosszú Ringen romantikus, neoklasszicista, neoreneszánsz valamint eklektikus épületeket csodálhatunk meg. A Hősök terén (Heldenplatz) találjuk a 18 épületrészből álló Hofburgot. Mivel Bécs a zene városa, rengeteg, koncertet, operát, operettet mutatnak be évente az Állami Operaházban (Staatsoper), a Népszínházban (Volksoper), a Konzerthaus és a Musikverein intézményeiben. Azok, akik Bécs képzőművészeti alkotásaira kíváncsiak, rengeteg galéria és múzeum közül válogathatnak. Ilyenek például az Albertina, a Művészettörténeti Múzeum (Kunsthistorisches Museum), a Természettudományi Múzeum (Naturhistorisches Museum), a Belvedere, a Leopold Múzeum. A városban rengeteg park és kert kínál kikapcsolódási lehetőséget: Stadtpark, a Burggarten, a Volksgarten (a Hofburg része), a Schloßpark a Belvedere palotánál, a Donaupark, a Schönbrunni Kastélypark, a Prater, az Augarten és a Rathauspark a Városházánál. Bécs észak-nyugati, zöldövezeti része (Döbling) a szőlőtermesztésről és borospincéiről (heurige) híres. Érdemes egy kirándulást tenni erre a vidékre is. A bécsi kultúra másik különlegessége a rengeteg kávéház, ahol a renget kávékülönlegességet kóstolhatunk meg. A Mariahilferstrasse rengeteg kávézójával, éttermével és üzleteivel a város fő bevásárlóutcája.A

 FORRÁS: http://www.vilagvarosai.hu/europa/ausztria
Ausztria történelme

Az Európa szívében fekvő Ausztria területén a történelem során rengeteg nép telepedett le és kelt át, hiszen rendkívül jó földrajzi adottságokkal rendelkezik. Az első évezredre, 1156-ra a Babenbergek kerültek hatalomra, ekkor lett az ország hercegség, és gazdasági illetve kulturális fellendülés vette kezdetét. Egy évszázaddal később már cseh uralkodó került a trónra, azonban a 13. század végén újra osztrák kézbe került a hatalom, és kezdetét vette Ausztria történelmének legjelentősebb uralkodói korszaka. A Habsburg-dinasztia uralkodott csaknem hét évszázadon keresztül, ez rendkívül színes korszaka volt az osztrák történelemnek. A következő jelentősebb esemény az 1800-as évek kezdetére tehető, amikor a Német-római Birodalom felbomlott, és így az Osztrák Császárság jött létre. Az 1848-as forradalom kitörése miatt megingott a birodalom hatalma, a poroszoktól is vereséget szenvedtek, így 1867-ben megalakult a dualista berendezkedésű Osztrák-Magyar Monarchia. Az első világháborúból vesztes félként került ki, így a monarchia felbomlott, létrejött az Osztrák Köztársaság, melyet azonban Hitler bekebelezett. A második világháborúban Ausztria szintén a vesztes oldalon harcolt, így csak 1955-ben lett újra független (ebben az évben lett tagja az ENSZ-nek), örökös semlegességet fogadtak. 1995-ben csatlakozott Ausztria az Európai Unióhoz, azóta is stabil gazdasággal, kiemelkedő kulturális értékekkel rendelkező fejlett ország.

Ausztria tehát egy erős köztársaság, melynek államfője Thomas Klesting. Az ország hivatalos nyelve a német, 83 871 km2-en terül el. Népessége 8 032 926 fő, melyből csaknem 7,5 millió osztrák, ezen kívül szerbek, németek, magyarok élnek még jelentősebb számban az országban. Mivel az Európai Unió tagja, hivatalos pénznem az euró.

Ausztria földrajza

 

Európa centrumában fekszik, Nyugat- és Kelet-Európa között térbeli összekötő kapocsnak tekinthető. Nyolc ország határolja: Németország, Csehország, Szlovákia, Magyarország, Szlovénia, Olaszország, Svájc, és a Lichtenstein. Az országot az Alpok hegyláncai szövik át, elsősorban ez alapján az ország öt tájegységre különíthető el: a Keleti-Alpokra, mely az ország legnagyobb tájegysége, az Elő-Alpok és Elő-Kárpátok vidékére, az Osztrák-gránitfennsíkra, a Bécsi-medencére és a Délkeleti-dombvidékre. Legmagasabban fekvő pontja a 3797 m magas Grossglockner, legmélyebb pontja, pedig a Fertő-tó (115 m), melynek egy része Magyarországon található. A két ország között a másik földrajzi kapocs a Duna, amely mellékfolyóival biztosítja Ausztria csaknem egész területén a vízlevezetést.

 

 

Ausztria (Foto: Leto A., Flickr)

Az ország éghajlata rendkívül változatos, hiszen nyugati részén az óceán felől érkező légáramlatok, keleti részén a kontinentális hatások alakítják. Ez alapján az ország három egységre osztható fel: a pannon-kontinentália, az alpikus és az átmeneti klíma területre. Az évi átlaghőmérséklet 8-9 ˚C, természetesen a magashegységi pontokon és a mélyen fekvő völgyekben ez is eltér az átlagtól.

 

Ausztria turizmusa

Az országban több nagyváros is található, melyek jelentős szerepet szolgálnak az ország életében, és rengeteg turistát vonzanak egész évben az országba.

Bécs fővárosként meghatározó szerepet tölt be az ország életében. Az idelátogatók rengeteg nevezetességet tekinthetnek meg, gyönyörködhetnek a város pompájában. A kiemelkedő látványosságok közé tartozik a Hofburg, amely a Habsburg uralkodók birodalmának központja volt. Ma már világhírű gyűjteményeknek ad helyet. A másik híres bécsi kastély a Schönbrunni kastély, amely egykor Sisi rezidenciája volt. Hatalmas kertjével gyönyörű látványt nyújt az épület. Ezenkívül egy állatkert, pálmaház is tartozik a kastélyhoz. A város jellegzetes látványához hozzátartozik az óriáskerék, világszerte híres továbbá a Szt. István dóm, a Belvedere, illetve a Ring, amely Bécs leghíresebb körútja. A Ringről rengeteg látványosság tekinthető meg, mint például a Hofburg vagy a parlament.

 

Bécs (Foto: Mor BCN)

Salzburg Bécs után a második legjelentősebb osztrák városnak tekinthető, amelyet elsősorban rendkívül magas szintű kulturális értékeinek köszönhet. Egész évben rendkívül sok és sokszínű rendezvényt rendeznek meg a városban. A Salzburgi Ünnepi Játékok világhírűek, illetve a városhoz szorosan kapcsolódik Mozart neve.

Tirol vidékén fordul meg a legtöbb turista évente, a terület híres csodálatos környezetéről, hiszen a természet viszonylagos érintetlensége határozza meg a vidéket, hegységek, gleccserek, legelők, erdők borítják. A városba látogatók nagy része megfordul a Goldener Adlerben, amely a város legrégibb fogadója. Tirol látványosságai közé tartozik még a Tiroli Népművészeti Múzeum és a Szent-Jakab katedrális.

Graz Stájerország fővárosa, egyeteme világhírű, ezért egyetemvárosnak is szokták tekinteni. Óvárosa a világörökség része, de számos egyéb látnivaló is található a városban, mint például a dóm, az óratorony, a Schlossberg.

Az ország csaknem minden területén található valamilyen építmény, természeti terület, amely a világörökség része. Ilyen például Salzburg történelmi negyede, a Schönbrunni kastély és parkja, a Semmeringi vasút, Graz óvárosa, Bécs történelmi negyede-fotótár, Neusidler See – Ferő-tó kultúrája.

 

 

Ausztria kultúrája

Az országban meghatározó szerepet tölt be a kultúra, a művelődés, éppen ezért a folklórnak is kiemelkedő szerepe van. Ennek köszönhető, hogy a hagyományos ünnepeken kívül számos más ünneppel is rendelkeznek. Ilyen például a Walpurgis Éj, melyet április 30-án tartanak. Németországban szintén ünneplik ezt a napot. Ekkor tábortüzeket raknak, a régebbi időkben lábosokkal nagy zajt csaptak stb. Kialakulásának hátterében az áll, hogy régen így próbálták meg elűzni a gonosz szellemeket. Egy másik ilyen ünnep Rupert napja (Rupertitag), melyet szeptember 24-én tartanak. Ezen a napon az osztrákok a feldíszített marhákat terelik le a havasi legelőkről. Éppen ezért ez a hagyomány sokszor nagy úttorlaszokat okoz, így az ideutazóknak ekkor számítaniuk kell erre. Salzburg tartományban ez olyan nagy volumenű, hogy Rupert napja munkaszüneti napnak számít.

 

Ausztria gasztronómiája

Az osztrák és a magyar konyha sok hasonlóságot hordoz magában, ami nem meglepő, hiszen több évszázadon keresztül élt együtt a két nép. Erre a hasonlóságra kiváló példa a gulyásleves, a paprikás csirke, a különféle sertés- és marhapörköltek és a halászlé. A magyar konyhában is megtalálható az osztrákok híres ételei, mint a bécsi szelet és a zsemlegombóc, illetve édességeik, mint a Sacher-torta, az isler, a bécsi kocka és a linzer.

Az osztrák konyha jellegzetes alapanyaga a marhahús, melyet rendkívül sokféle módon készítenek el. A másik meghatározó húsétel a máj, illetve a vadhúsokat is szívesen fogyasztják, melynek különlegessége, hogy különböző lekvárokkal tálalják a húsokat.

Mint minden országban, Ausztriában is megtalálhatók a helyi specialitások, mint például a tiroli almás rétes, a Salzburger Nockerl. Salzburg gasztronómia szempontjából azonban édességéről a leghíresebb, hiszen innen származik a Mozart golyó (Mozartkugel), amely Mozart arcképével díszített marcipángolyó.